Buzulları Kurtarmak İçin Gezegeni Soğutmak

Buzulları Kurtarmak İçin Gezegeni Soğutmak

Buzulları Kurtarmak İçin Gezegeni Soğutmak

Buzulları Kurtarmak İçin Gezegeni Soğutmak… Bilim Adamları, Buzulları Kurtarmak İçin Gezegeni Soğutmayı Öneriyor

Bilim adamları, buzullarda yaşanan erimenin önüne geçmek için oldukça münakaşacı ve bir pek da riskli bir öneride bulundu. Gezegeni soğutmanın bir seçenek olduğunu öne süren araştırmacılar, epeyce ayrıntılı testler sonucunda buzullardaki erimeyi yavaşlatabileceklerini saptama ettiler.

Grönland’ın buz örtüsü, bildiğiniz üzere 2019 yılında rekor oranda bir erime yaşadı. 1980 yılından bu yanlamasına şipşak erimeye aralıksız buz örtüsünde şu belli başlı kadar 12,5 milyar ton buz eridi. Varsayım edilenden çok daha hızlı gelişen bu erime oranları da bilim adamlarının kafalarında karanlık senaryolar oluşmasına yol açıyor.

Buz örtüsünün tamamının ancak yüzyıllar sonra eriyeceği varsayım ediliyor. Fakat buz örtüsünde yaşanan bu kayıplar, sahil bölgelerinde yaşamış adamları su baskını riski ile karşı karşıya getiriyor. Bilim adamları da buzulları kurtarmak için planlar yapmaya devam ediyor. Araştırmacıların bu hedef için öne sürdüğü ve oldukça münakaşacı olan bir plan ise gezegeni soğutmak.

Yükselen sıcaklıklar buzulları yukarıdan eritirken ısınan su da buzulların alttan erimesine sebep oluyor. Yüzeydeki ısınan suların buzullardaki çatlaklardan içeri sızması da buz örtüsünü daha dengesiz bir hale getiriyor. Buz örtüsünün karşılaştığı bu tehditlerin ise gelecek yüzyılda daha da kuvvetli ışık halkası geleceği öne sürülüyor. Bilim adamları, içinde bulunduğumuz yüzyılda su seviyesinin 10-20 cm değin artabileceğini ileri sürüyor.

Bilim adamları ise iklim mühendisliğinin Grönland üzerinde yaratacağı etkiyi değer biçmek için birkaç araştırma yapmaya karar verdi. Araştırmacıların iklim mühendisliği olmadan tahmin ettiği birçok karanlık süreklilik, iklim mühendisliği ile daha umut verici bir hal aldı. Çeşitli testlerden elde edilen sonuçlar, iklim mühendisliğinin buzullardaki erimeyi ve su seviyelerindeki yükselişi azaltacağına sinyâl ediyor. Bilim adamları, iklim mühendisliği ile oldukça ayrıntılı çalışmalarla Grönland’daki hava sıcaklığını 1.1 °C değin azaltabilirler. Bu da buzullardaki erimeyi %20-32 oranlarında azaltabilir.

Ne yazık fakat, buzullarda yaşanan erimenin adamakıllı önlemek için iklim mühendisliği tatmin edici değil. Buna ilave olarak, hava sıcaklığında yapılan bu metamorfoz yüzünden Dünya’nın başka bölgelerindeki iklim düzeni mahvolabilir. Ayrıca gezegeni soğutmak için yapılan bu çalışmaların kesilmesi durumunda aniden ortaya çıkan ve fazla daha yok edici bir iklim değişikliğiyle de karşı karşıya kalınabilir. bu nedenle, böyle bir projeye girilmeden önce oldukça artı düşünülmesi ve hafıza beyan eden kişilerin yalnızca varlıklı ülkelerdeki sayılı kişiler değil, Dünya’da yaşamış bütün vatandaşların olması gerekiyor.

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur

Kaynak : Sohbet

AutoMatiC 546
Cevap bırakın