Chat Ban Nasıl Kaldırılır?

Chat Ban Nasıl Kaldırılır?

Zurna Sohbet

Chat Ban Nasıl Kaldırılır? Online platformlarda kullanıcıların birbirleri ile iletişime geçmelerini sağlayan ara yüze ‘Chat‘ adı verilir. İnternet sitelerinde, çevrimiçi oyunlarda, sosyal medya platformlarında insanlar birbirlerine özel mesajlar veya grup mesajları gönderebilmektedirler. Sosyal medya platformlarının yanında son zamanlarda popülerliği oldukça artan çevrimiçi oyunlarda da ‘Chat’ özelliği bulunmaktadır. Oyun kullanıcıları birbirleriyle gerek oyun hakkında gerekse oyun dışı konular hakkında iletişime geçebilmektedirler.

 Oyunlarda Bulunan Chat Ne İşe Yaramaktadır?

 Milyonlarca kişinin beğenerek oynadığı oyunlar çevirim içi ve çevirim dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çevirim dışı oyunlar tek başına veya birden fazla kişi internet bağlantısı olmaksızın oynanırken, çevirim içi oyunlar tek kişi veya birden fazla kullanıcının bir internet bağlantısı sayesinde diğer oyuncularla bağlantı kurmalarına olanak sağlar. Çevirim içi oyunlarda internete bağlı olma durumu şartı aranmaktadır. Kullanıcılar, oyun deneyimleri sırasında diğer oyuncularla etkileşimde bulunabilmeleri için ‘Chat’ adı verilen yazı veya sesli olarak iletişim kurmaya yarayan ara yüzü kullanabilirler. Oyun ile alakalı veya oyun ile alakası olmayan içerikleri bu ara yüz üzerinden ileterek oyunun tekdüzeliğinden uzaklaşılabilmektedir.

 Chat ban Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Chat Ban Nasıl Kaldırılır? Oyun içerisinde bulunan sohbet ara yüzü kullanılırken belirli kurallara tabi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Oyun kurulumu sırasında kullanıcının onayına sunulan kullanım şartlarında oyun içi sohbet kurallarıyla ilgili bilgilendirme de bulunmaktadır. Kullanıcı oyuna başlamadan kabul ettiği bu kuralları onayladıktan sonra oyun denetleyicileri ve yetkilileri oyuncunun bu kurallara sadık kalmasını beklemektedirler. Oyun sohbetini kullanmaya yönelik bu kurallar sözleşmede açıkça belirtilmiş olup değişik oyunlar içerisinde bir takım farklılıklar bulundurabilirler. Ancak her oyunda ortak bulunan bir takım kırmızıçizgileri de mevcuttur. Bu kesin yasaklara küfür ve argo kullanımı, hakaret, cinsiyetçilik, taciz içerikli üslup kullanımı, sohbet ara yüzünün amacı dışında kullanılıp istismar edilmesi, rakip oyunlarla ilgili reklamlar, oyun içi izin verilmeyen hizmetlerin satılması gibi eylemler örnek gösterilebilir.

 Chat Kullanımında Uzak Durulması Gerekenler Nelerdir?

 Kullanıcılar sohbet ara yüzlerini kullanırlarken çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için uymaları gereken kurallar vardır. Bunlar kullanıcı oyuna başlamadan önce bir metin halinde belirtilir ve kullanıcının bu kurallara uyacağına dair bir teyit ister. Kullanıcının bu metne onay vermesi dahilinde kurallara uygun olmayan davranışı bulunması halinde belirli cezalar alacağını kabul etmiş olduğu kabul edilmiş sayılır. Kullanıcının ceza almadan sohbet deneyimi yaşaması açısından onay metnini dikkatli bir şekilde okuyup ona göre kullanması yerinde olacaktır. Bu cezalardan kaçınmak için kullanıcının; ırkçı içerikler paylaşmaması, diğer kullanıcıların oyundan aldıkları keyif düzeyini etkilemeye yönelik olumsuz içerikler paylaşmaması, arka arkaya aynı içeriği paylaşmaması, oyun içerisinde bir başka oyuncuya açık bir şekilde hakaret etmemesi, oyun dışı sunulan hizmetleri oyun içerisindeki sohbet sekmesi üzerinden reklamını yapmaması gerekmektedir.

Chat Ban Nasıl Kaldırılır?

 Kullanıcının sohbet kurallarına aykırı davranışının tespiti halinde, oyuncunun sohbet kullanımı belirli bir süreliğine yasaklanır. Bu süre kullanıcının ilk kullanım ihlalinde az olmakla beraber, tekrarlanması halinde süresiz olacak şekilde artarak devam etmektedir. Bazı durumlarda kullanıcının oyun hesabının kapatılmasına kadar ilerlediği görülmüştür. Chat yasağının kaldırılması için yapılabilecek ilk şey oyun içi destek hesabına ulaşılıp sergilenen davranış için özür dilenmesidir. Destek hesabının olumsuz cevap vermesi durumunda kullanıcının sohbet kısıtlamasını kaldırmasının başka bir yolu bulunmamaktadır.

Kaynak : Sohbet

AutoMatiC 1010
Cevap bırakın