Güvenilir İnternet Siteleri Nelerdir?

Güvenilir İnternet Siteleri Nelerdir?

Güvenilir İnternet Siteleri Nelerdir?

Güvenilir İnternet Siteleri Nelerdir? Bir bakıma, web sitesi güvenlik sertifikası ehliyet gibidir.Her iki durumda da, bunu işinizi yürütebilmeniz için kimlik iddia etmek için kullanırsınız. Bir web sitesi güvenlik sertifikası, istemcilere (kullanıcılarınızın web tarayıcıları) web sitenizi (web sunucusu) tanımalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların web sitesinin gerçekte bir sahtekarlığın sahte sitesi olmadığını tanımasına yardımcı olur. Aynı bir Amazon satın alma işlemi gibi – önce Amazon’un resmi sitesinde olduğunuzdan emin olmak istersiniz, değil mi? Kimlik esastır.

 

Fakat kimlik neden bu kadar büyük bir endişe kaynağıdır? Muhtemelen siber suçların rekor seviyelerde gerçekleşmesi ve dünya çapında işletmelere ve tüketicilere sadece 2018’de en az 1.5 trilyon Dollar’a mal olması ile ilgili. Kimlik hırsızlığı da benzeri görülmemiş seviyelerde yükseliyor. Ve suçlular, sahte bir güvenlik duygusuna kandırmak için meşru işletmeler gibi görünecek sahte web siteleri kurmayı seviyorlar. İnternet, her geçen gün daha fazla dolandırıcılığa tanık oluyor.

 

Gerçekten daha fazla neden listelememiz gerekiyor mu? Bir başka avantajı da, bir web sitesi güvenlik sertifikasının istemciler ve sunucu arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmasıdır. Kimlik doğrulama avantajıyla birlikte, bu, kullanıcıların bilgilerinin korunduğunu ve doğrulanmış bir kaynakla paylaşıldığını bildikleri için işlemlerde kendilerine güvendikleri ve rahat hissettikleri anlamına gelir.

Güvenilir İnternet Siteleri Nelerdir?

Bu nedenlerden ötürü, kişisel bilgileri toplasanız veya işleseniz de, her işletme veya kuruluş için bir web sitesi güvenlik sertifikası gereklidir. Ancak bir web sitesi güvenlik sertifikası nedir ve neden bu kadar önemlidir?

 

Web Sitesi Güvenlik Sertifikası

 

Esasen, bir web sitesi güvenlik sertifikası, sertifika yetkilisi (CA) olarak bilinen, endüstriye güvenilen üçüncü bir tarafın dijital onay damgasıdır. Daha spesifik olarak, bir CA tarafından yayınlanan ve web sitesinin şifreli bir bağlantı kullanılarak korunduğunu gösteren bilgileri içeren dijital bir dosyadır.

 

Web sitesi güvenlik sertifikası aynı zamanda SSL sertifikası (veya daha doğrusu bir TLS sertifikası), HTTPS sertifikası ve SSL sunucusu sertifikası olarak da bilinir. Bu şık asma kilidi web adres çubuğunda görüntülemenizi sağlayan şeydir. Bu nedenle, onlara ne demeyi tercih ederseniz edin, SSL sertifikalarının hedefi önemlidir – web sitelerini güvence altına almak ve kimlik iddia etmek.

 

İnsanlar işlerini yürütmek veya satın alma işlemleri yapmak için orijinal, güvenli web siteleri kullanıyorsa, bilgilerini güvende tutmak için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olabilirler ve yeniden iş yapmaya dönme olasılıkları daha yüksek olur.

 

Web Sitesi Güvenlik Sertifikaları Neden Önemli:

 

Bir web sitesi güvenlik sertifikası ile kullanıcılar şunlardan emin olabilirler:

Ziyaret etmeye çalıştıkları web sitesi için doğru, resmi sunucuya bağlılar (bilgisayar korsanının yaptığı sahte değil) ve

Hiç kimse web sitesine gönderdikleri verilere müdahale edemez ve hain amaçlarla kullanamaz.

Peki tüm bunlar nasıl çalışıyor?

 

HTTPS Sertifikası Nasıl Çalışır?

 

Özetle, bu tür bir sertifikayı kuruluşunuzun kimliğini doğrulamak ve TLS anlaşması olarak bilinen bir işlemle güvenli, şifreli bir bağlantı kurmak için istemcilerin ve web sunucunuzun karşılıklı kimliğini doğrulamak için kullanırsınız. Belirli bir sosyal çevreyle, çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla yapacağınız “gizli” tokalaşmalara benziyor – sadece sizler parmak parçacıklarının, el tokalarının, yüksek beşlerin ve parçası olduğunuz diğer hareketlerin kombinasyonunu biliyorsunuz.

Kaynak : Sohbet  – Chat

 

 

 

AutoMatiC 900
Cevap bırakın