Mahremiyet ve Emniyet Odaklı Mesajlaşma Uygulaması Telegram’da Bir ‘Emniyet Sorunu’ Olduğu İddia Edildi

Mahremiyet ve Emniyet Odaklı Mesajlaşma Uygulaması Telegram’da Bir ‘Emniyet Sorunu’ Olduğu İddia Edildi

Mahremiyet ve Emniyet Odaklı Mesajlaşma Uygulaması Telegram'da Bir 'Emniyet Sorunu' Olduğu İddia Edildi

Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda öne çıkan platformlardan bir parça başına olan mesajlaşma uygulaması Telegram‘da, hacker’lar göre suiistimal edilebilecek bir emniyet sorunu olduğu belirtildi. Buna göre hacker’lar, Telegram kullanıcılarının tamamen konumlarını peşine düşüp takip edebilirler.

Bu iddiayı ortaya atan kişi ise Ahmed Hassan adındaki bağımsız bir analist. Hassan’a tarafından Telegram’ın People Nearby özelliği, kullanıcıların tam olarak konum bilgilerini toplayabilmek için hacker’lar kadar kullanılabilir.

Telegram’da ‘güvenlik açığı’

telegram, telegram logo

Telegram’da kesin bir coğrafi bölge içerisinde bölgesel gruplar oluşturmayı sağlayan bir özellik bulunuyor. Ahmed Hassan’a göre dolandırıcılar, sahte konumlarla bu gruplara dâhil oluyor ve sahte Bitcoin yatırımları için davetlerde bulunuyorlar.

Hassan’a tarafından çoğu kullanıcı konumlarını ve şayet de konut adreslerini paylaştıklarını iyice kavrayamıyor. Hassan’a kadar kadın bir kullanıcı, bu özellik nedeniyle gözden düşmüş kişiler göre takip edilebilir.

Fakat Telegram’daki People Nearby özelliği, varsayılan olarak kapalı halde bulunuyor. Dolayısıyla bunun doğrusu bir güvenlik açığı olduğunu anlatmak pek de doğru olmayabilir. Ayrıca Telegram da Ahmed Hassan’ın e-postasına verdiği cevapta, gözden düşmüş durumlardan sakınmak için bu özelliğin kullanılmadığı zamanlarda kapatılmasının tavsiye edildiğini ve dolayısıyla bunun bir sorun olmadığını dile getirdi.

Kullanıcılara bu özelliğin kullanılmadığı sıralarda kapatılmasının öğüt edildiğini düşünecek olursak doğrusu bir güvenlik açığı olduğunu söylemek o kadar olası değil. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu şart aslında bir “emniyet sorunu” olarak değerlendirilebilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 551
Cevap bırakın