Meşhur şarkıcı “örümcek oldu”

Meşhur şarkıcı “örümcek oldu”

Meşhur şarkıcı

Meşhur şarkıcı “örümcek oldu”… Doğal bilimlerdeki en büyük onurlardan biri, adınızın yeni bir türe verilmesidir. Sekiz bacaklı bir canlının keşfedilmesi esnasında yaşanan olaylar, bu canlıyı yakalayan kişilerin isim için dünyaca meşhur müzisyen Leonard Cohen‘i seçmelerine sebep oldu. Medical Entomology dergisindeki yeni araştırmada anlatılan Loxosceles coheni, vücutta büyük sorunlar yaratan ve daimi bere izine sebep olan ısırığı sebebiyle tıbbi önemi olan bir örümcek türü olarak tanımlanıyor.

Yeni örümcek, şimdi Dünya genelinde bilinen 140 türü olan Loxosceles örümcek ailesinin bir üyesi. Bu ailenin yaygın üyelerinden bazıları kahverengi yalnız örümcek ya da keman örümceği olarak biliniyor. Bu aile, ara sıra ölümcül olabilen ısırıkları ile tıbbi olarak kayda değer örümcekler grubuna katılmış bulunuyorlar.

Kahverengi yalnız örümceklerin güvenli olmayan zehrinin arkasındaki bileşen fosfolipas D. olarak biliniyor ve kan damarlarında bulunan endotel hücrelerini değil ediyor. Loxoscelizm olarak da aşina bir Loxosceles ısırığını peşine düşüp takip eden semptomların aralarında nekrotik cilt lezyonları bulunuyor.

Alireza Zamani

Orta Doğu ve Orta Asya, uzun bir süre baştan başa bu canlılardan büyük oranda arınmış durumdaydı ve sadece Loxosceles rufescens bu bölgelerde bulunmaktaydı. Oysa 2017 yılında Loxosceles persica’nın İran’ın Zagros Dağları’ndaki mağaralarda bulunması ile beraber türünün Orta Doğu’ya özgü birincil örneği oldu. Bu tıbbi ağırlık taşıyan örümcekler hakkında çok eksik şeyin bilinmesi nedeniyle de araştırmacılar, Orta Doğu ve Orta Asya’daki Lexosceles ailesi üyelerinin türleri hakkında daha artı tahlil yapmaya karar verdi. Bu derecelendirme araştırmaları esnasında da biri Loxosceles coheni edinmek üzere iki yeni tür bulundu.

Egzersiz araştırmacısı Alireza Zamani’nin söylediğine tarafından isim için Leonard Cohen’in seçilmesinin arkasındaki en büyük sebep, bu proje üzerinde çalışırken laboratuvarda Cohen’in şarkılarını dinliyor olmasıydı. Meşhur şarkıcı “örümcek oldu”

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 1475
Cevap bırakın