Plastik ördeklerin “istilası”

Plastik ördeklerin “istilası”

Plastik ördeklerin

10 Ocak 1992’de, Pasifik’te oluşan bir kasırga, küresel okyanus akıntılarına ilişkin en büyük ve en olağandışı çalışmalardan birini harekete geçirdi. Çin’den Amerika’ya giden bir yük gemisi fırtınaya yakalandı ve bağlı yattı. Gemiyi kurtarmak için, 28.800 plastik banyo oyuncağı içeren birkaç taşıma konteyneri suya atıldı.

Oyuncaklar, karton üzerine plastikle sarılmıştı ve her birinde sarı ördek, kırmızı kunduz, yeşil kurbağa ve The First Years şirketi göre üretilmiş mavi bir kaplumbağa vardı. Diğerleri ile çarpıştıkları için kapakları açılan konteynerlerin içindeki oyuncaklar okyanusa saçıldı. Tuzlu su ve fırtınanın ambalajları parçaladığı ve oyuncakların dışarı çıktığı düşünülüyor.

Okyanus akıntılarını incelemek isteyen bilim insanları normalde bir deney kapsamında bu kadar plastik oyuncağı asla okyanusa atamazlardı, fakat bu kaza kaçırılamayacak kadar manâlı bir fırsattı. Okyanus akıntılarını incelemek için daha önce şişeler kullanılmış, ancak dağıtımları normalde 1.000 şişeyle sınırlanmıştı ve bunların çoğu bir daha katiyen görülmedi. 28.000 plastik oyuncak ise oşinografi için bir nimetti, çünkü çok daha pozitif veri biriktirmek muhtemel oldu.

Friendly Floatees olarak adlandırılan oyuncaklar, ilk olarak 1992’nin sonlarına doğru Alaska sahilinde, başlangıç noktalarından yaklaşık 3.200 kilometre uzaktan kıyıya vurmaya başladı. Bir sene geçti ve Alaska Körfezi’nin doğu kıyısında 400 oyuncak daha ortaya çıktı. Her oyuncak hayvan, Curtis Ebbesmeyer ve meslektaşı James Ingraham göre oluşturulan bir bilgisayar modeli olan Okyanus Yüzey Akımları Simülasyonuna (OSCAR) girildi. Model, hava basıncı ile hava basıncı ve hava sistemlerinin hızı ve yönü ile ilgili verileri birleştiriyor.

OSCAR, birkaç sene sonra Washington eyaletine ulaşan Friendly Floatees’ın yönünü başarılı bir şekilde varsayım etti. Denizde kalanlar, Japonya’ya dürüst sürüklenip Alaska’ya geri döndü ve hatta bazıları Arktik buzullarında donmuş oldukları Bering Boğazı’na bile gitti.

Ebbesmeyer, Grönland Denizi’nin daha sıcak iklimi buzları parçalayıp onları özgür bırakmadan önce, uç her tarafında ilerlemelerinin birkaç sene alacağını varsayım etmişti. 2007’ye gelindiğinde, deniz suyunun aşındırıcı etkisi ile boyası sıyrılan ve beyazımsı oyuncaklar İngiltere’nin güneybatı kıyılarına ulaştı.

Oyuncakların şaşılacak yolculuğunu aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz:

youtube https://youtu.be/p4pWafuvdrY/youtube

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 711
Cevap bırakın