Snapchat Sohbet Neden Siliniyor?

Snapchat Sohbet Neden Siliniyor?

 

Snapchat Sohbet Neden Siliniyor?

Snapchat Sohbet Neden Siliniyor?…Özellikle de bu zamanlarda kişisel verilerimiz çok önemli değil mi sizce de? Birçok haberde ünlülerin, fenomenlerin sohbetlerinin galerilerinin biri veya birilerince ifşa edildiğini görüp okuyoruz. Başına geldiğini hayal bile etmek istemiyor insan. Sonuçta özel hayatımızın gizliliği söz konusu olup ne kadar başkaları tarafından ayıplanacak şeyler de barındırsak da telefonumuz, tabletimiz, bilgisayarımız ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir verimizin olduğu bu cihazımızda -başkalarının zarar görmemesi haricinde, taciz vb. konularda – bu kişinin mahremiyetidir başkalarını alakadar etmez ve açığa çıkarılması suçtur.

 

İşte bu ifşalamanın önüne geçebilmek için çoğu uygulamaya belki daha yeni gelen konuşulduktan sonra mesajların silinmesi özelliği birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Snapchat bu önemli sohbet özelliğinin öncüsüdür. Hatta sırf bu özellik yüzünden Snapchat‘i kullanan insanların sayısı fazlacadır. Sadece atılan mesaj da silinmekle kalmayıp ayrıca atılan fotoğrafa da -ekran kaydını almadıysan tabi- tekrardan erişemezsin.

 

Snapchat Sohbet Neden Siliniyor? Ayrıca yine aynı konudan, gizliliğine önem veren muzdaripler için midir bilinmez ama konuşmanın, atılan fotoğrafın karşı taraf tarafından ekran görüntüsü alındığı zaman mesaj, fotoğraf sahibine buna dair bildirim gitmektedir. Bu şekilde mesajlarının, fotoğraflarının takibini yapmış oluyorsun ve imkanlar dahilinde gizliliğine sahip çıkıyorsun. Bunun haricinde Snap’in anlamı anlık olduğu için de anlamına yönelik anlık olarak insanlarla iletişimi kurmak diğer uygulamalardan farklı olarak kalıcılık yerine anı o ana ait şekilde yaşamaya yönelik sevdiğin kişilerle paylaşmaya teşvik için tasarlandığını düşünüyorum.

 

 Peki, Mesajların Silinmesi Ne Zamandan İtibaren Başlıyor?

Kişiyle mesajlarının olduğu yerden çıktığın zaman bir daha aynı konuşmaya ulaşılmıyor.Şimdilerde ise uygulamalarda daha fazla yaygınlaşmıştır bu özellik. Tabi ki keşke bu özelliğe ihtiyaç duymadan herkes herkesin özel hayatına saygı duyabilse. Sırf ünlü diye rızası olarak olan konuşmaları yayınlayan mı dersiniz ya da sırf canı sıkılan bir hacker -ya da artık bir yerden garezi mi varsa- kafasına estiği bir kişinin tüm galerisini patlatanları mı… Ne kadar bu özellik bu tür olayların önüne geçmesini sağlamada yardımcı olsa da tamamen etkili değildir. Kötü niyeti olan insanlar bir şekilde zaten bin bir türlü yolunu bulmada elinden geleni ardına koymazlar. Zaten zamanla bu özelliklerin de açığını bulup ortaya çıkarmışlardır.

 

Snapchat Sohbet Neden Siliniyor?

 

Gizliliğe önem vermede önemli desek de maalesef tamamen önüne geçemiyor. Mesajlara tekrardan ulaşılabilmek mümkün ancak her bir mesajın üstüne tek tek uzun tıkladıktan sonra kaydet seçeneğiyle kaydedebiliriz. Tekrar kişiyle olan mesajlara girdiğimizde kaydedilenler gözükür. Yine aynı şekilde kaydetmeyi iptal etmek için üstüne basılı tutup iptal etmek yeterlidir.

Snapchat’in bu mesajların silinmesi özelliğini iyiye kullanımı kadar -kendi özeline sahip çıkabilme, takip edebilme-kötüye kullanımı da var maalesef izlediğim bir dizide kötü adamların polise yakalanmamak için buluşacakları yerleri, aralarındaki şifreleri Snapchat’in bu özelliğinden faydalanıp mesajlaştıklarını görmüştüm. Umarım bu özelliği sadece iyiye kullanmak için kullanırsınız.

 

AutoMatiC 869
Cevap bırakın