“Tarihin en eskisi” bulundu

“Tarihin en eskisi” bulundu

“Tarihin en eskisi” bulundu…İnsanların yaptığı en eski betili şaheser, yani içinde insan, hayvan, doğa varlıklarının biçimleri yer alan ilk fotoğraf tanışın! Büyük, şişman bir domuzun ilkel bir resmi…

Endonezya’nın Sulawesi adasında, Maros-Pangkep kalker karstlarına kırmızı-mor bir pigmentle çizilmiş kilolu karınlı bir domuzun mağara resmi bulundu. Mağara, bu başlıca domuz resminin yanı sıra birbirlerine bakar gibi gözüken iki yarım domuz çizimi ve dört adet de boyanmış el izine ev sahipliği yapıyor. Yeni bir araştırmada arkeologlar, bu tarih öncesine ait çizimin yaşını belirlemek için tarihleme teknolojisini kullandılar ve asgari 45.500 sene önce oluşturulduğunu buldular. Bu da, modern ahali göre keşfedilmiş tanıdık en eski betili mağara resmi olduğu anlamına geliyor.

Tarihin en eskisi

Avusturalya’daki Griffith Üniversitesi’nde Arkeoloji Profesörü olan başyazar Adam Brumm‘un söylediğine göre, çizimleri ilk kez gördüğünde epeyce şaşırmış: “Eserde resmedilen üç yaban domuzu bir cins sosyal etkileşim içerisinde gibi gözüküyor, bu da tekil çizimlerin tek bir anlatım kompozisyonu ya da ‘sahneyi’ oluşturduğunu öneriyor ve bu da erken mağara sanatında epeyce nadir. Bu eser beni doğrusu etkiledi.”

Brumm’un açıklamasına kadar bölge başlangıçta, güney Sulawesi’deki Konjo-dilinde konuşan topluluktan araştırma iki taraflı yazarı Endonezyalı kazıbilimci ve Griffith Üniversitesi PhD öğrencisi Basran Burhan kadar Aralık 2017’de bulunmuş. Vadide yaşamış lokal Bugis çiftçileri mağarayı Burhan’a göstermiş. Oysa garip bir şekilde, lokal çiftçiler içerideki mağara sanatını daha önce fark etmemiş. Yeni bulgular, geçtiğimiz gün Science Advances dergisinde yayınlandı.

Leang Tedongnge devlete ait olarak tanıdık çizimin, adada yer alan ve siğilli yüzü ile bilinen Sulawesi siğilli domuzunu resmettiği düşünülüyor. Resmin boyutları ise hayvanın neredeyse bütün uzunlamasına denk gelen bir şekilde 136 santimetreye 54 santimetre.

Maxime Aubert

Bu çizim görünmeyen bir fikir ya da desenden ziyade reel dünyadaki bir cismin net bir betimlemesi olmasından nedeniyle betili fotoğraf olarak tanımlanıyor. Dünya’nın en eski betili devlete ait unvanını içeren bir önceki çizim ise, Borneo’daki bir mağarada yer alan ve takriben 40.000 yaşında olduğu düşünülen yabani bir öküz çizimiydi. Her ne kadar Leang Tedongnge çizimi acilen tanıdık en eski misal olsa da, araştırmacılar bu çizimin özgün olmadığını ve bölgede aynı başka çizimlerin olabileceğini düşünüyor.

“Tarihin en eskisi” bulundu

sanat eseri meydana getirmek, insanlık tarihinde önemli bir adım taşı olarak görülüyor çünkü bu çizimler, karmaşık ve soyut düşünceler için etkileyici bir kabiliyet gerektiriyor. Daha önce bu özelliklerin ortaya çıkışı, yaklaşık 40.000 sene öncesinden kalan o kadar çok mağara devlete ait olan Avrupa’ya odaklanmaktaydı. Oysa bu yeni keşif ile beraber, bu yeteneğin Avrupa’nın açık havada daha erken dönemlerde gelişmiş olması muhtemel gözüküyor. “Tarihin en eskisi” bulundu

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 612
Cevap bırakın