TrendSohbet.Com Sunucu Sahibi AutoMatiC İle Röportajımız

TrendSohbet.Com Sunucu Sahibi AutoMatiC İle Röportajımız

TrendSohbet.Com Sunucu Sahibi AutoMatiC İle Röportajımız

 

trendsohbet

trendsohbet

ZeyNa : Merhaba @AutoMatiC . Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için kendi adıma ve IR yönetimi adına teşekkür ederim.

AutoMatiC : Merhaba @ZeyNa ben teşekkür ederim size ve IR ailesine bize böyle bir yer ayırdığınız için.

ZeyNa : Rica ederiz, sizi tanımak bizim için büyük zevk olacak. Nasılsınız?

AutoMatiC :Çok teşekkür ederim bugünlerimize şükürler olsun.. Siz nasılsınız?

ZeyNa: Bende iyiyim çok teşekkür ederim, hazırsanız ilk sorumla başlamak istiyorum. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

AutoMatiC : Adım Özer 1979 Zonguldak doğumluyum. Şuan İstanbul da teknik servis işi yapmaktayım. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. İşlerden fırsat buldukça sunucu ile ilgileniyorum bildiğiniz üzere..

ZeyNa : Çok memnun olduk @AutoMatiC . Rabbim evlatlarınızı size bağışlasın. Peki IRC/d ile tanışmanız nasıl oldu? TrendSohbet.Com‘u nasıl açmaya karar verdiniz ne zamandır aktif?

AutoMatiC : 1994 yılında öncelikle Gedik.Net ile başladı IRC/d hayatım.. Daha sonrasında Paradox.gen.tr ile devam etti ve 1998 yılında Mynet.Com sunucusunda görev aldım. Mynet.Com kapanana kadar da burada görevli olarak bulundum.

Mynet.Com kapandıktan sonra ufak tefek sunucularda eski görev arkadaşlarımla devam ettim. Sonrasında ise Zurna.Net’te 2 yıl kadar #radyo kanalında görev aldım ve bazı sıkıntılardan dolayı orayı bırakmak zorunda kaldım.

Trend mıRC Script

AutoMatiC : Hani derler ya ” Kötü komşu insanı ev sahibi yapar” bu sorunlardan dolayı artık kendi sunucumu açmak istedim ve TrendSohbet.Com olarak sunucumuzu aktif ederek kendi yerimizi açtık.. Aslında burayı ilk açarken çok eski bir domain olan Sohbet-Mynet.Com üzerinden açmıştık. Sonrasında yönetim kararı ile TrendSohbet.Com olarak devam etme kararı aldık. Çok yeniyiz yaklaşık olarak 3 aylık bir sunucu burası..

ZeyNa : Anlaşılan IRC/d ortamlarında oldukça eskisiniz. Çokta güzel bi IRC/d geçmişiniz var. Oldukça büyük sunucularda görev yapmışsınız ne güzel. Peki hocam dediğiniz, eğitim aldığınız birisi oldu mu bu ortamlarda?

AutoMatiC : İlyas diye bir arkadaşım vardı. Zaten onun sayesinde öğrendim IRC olayını.. Sonrasında ise her şeyi kendim araştırarak ve forum sitelerini takip ederek öğrendim. Zaten o yıllarda IRC çok bilen yoktu bilen kişide uzmandı bizim için şimdi ise herkes root admin, herkes sunucu sahibi oldu. Gerçi burada önemli olan kaliteli bir sohbet ortamını kurabilmek amacımızda bu yönde..

ZeyNa: Evet, izlenimlerime göre o kaliteli sohbet ortamını da gayet başarılı bir şekilde oluşturmuşsunuz. 3 ay demiştiniz, 3 ay gibi kısa bir sürede çok iyi bir yol katetmişsiniz. Umarım başarılarınız daimi olur. Sizinde dediğiniz gibi son zamanlar açılan oldukça fazla sunucu var. Sizce bi sunucuyu ayakta tutmak, kalıcı bir ortam oluşturmak için neler yapmak gerek?

AutoMatiC : Öncelikle kaliteli insanlarla bir ekip oluşturmalısınız. Bu insanlar birbirlerine ve size önce saygılı olacak ve bunlar karşılıklı olması gerekiyor. Amacımız herkes gibi büyük bir sunucu olmak ancak bu adımda ilerlerken yanımızda bizimle bu yola çıkan insanların emeklerini unutmamak gerekiyor. Kaliteli kadro ve kaliteli insanlarla iş yaparsanız zaten gerisi otomatik olarak gelmektedir.

Trend Chat

Şuan sunucumuzda herkes aile kardeş gibi gelen kişiler bu samimiyeti gördükleri için bizimle kalıyor yoksa seçenek çok herkes için bizde bu samimiyeti kaybetmeden yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Ayrıca da teşekkür ederim bizi bu şekilde yorumladığınız için..

ZeyNa : Çok haklısınız, yola çıktığınız ekip arkadaşları çok önemli bu işte. Gerisi kendiliğinden gelir zaten önemli olan kemik kadroyu kurmak. Peki #radyo kanalında 2 sene kadar görev aldım dediniz. #radyo hakkındaki düşünceleriniz neler? Sunucu da radyonun etkisi nedir sizce?

AutoMatiC : Bence bir sunucuda olmazsa olmazıdır Radyo.. Bazı insanlar sadece müzik dinlemek için gelir.. Bazıları ise sohbet ederken müzik dinlemekten keyif alır. Bundan dolayı radyo bizim için en önemli unsurdur. Bazıları için önemsiz ve basit gözükse de insanlar radyolarda istediği şarkıyı dinlemek, armağan etmek için gelen kişiler var. Bundan dolayıda bir sunucunun lokomotifidir radyo ..

ZeyNa : Bir sunucunun lokomotifidir radyo. Tuttum bu sözü, tam yerinde oldu. Bende aynı düşüncelerdeyim radyo sunucunun yapı taşı gibidir benim gözümde. Peki kafanızda yeni projeler varmı sunucu için, radyo için? Bizimle paylaşabilir misiniz?

AutoMatiC : Kafamdaki projelerden öncesinde amacım yukarıda dediğim gibi kaliteli bir sohbet ortamı yaratmak amacımız. Şuan sistemimizi 8 site destek vermekte ve bu siteleri google üst taraflara taşımak için uğraş vermekteyiz. Bu süreçten sonra tabii ki sunucu içinde departmanlar oluşturarak piramit misali bir sistem kurmayı hedefliyoruz.

AutoMatiC : Çok eskiler bilir ve çoğu IRC/d sistemlerinde olduğu gibi silsile sistemini Mynet Sohbette öğrenmiştik aynı sistemde devam etmek istiyorum. Bunun içinde altyapı çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca radyo içinde ayri bir site ve bu site üzerinden istekte bulunabilecek kullanıcılarımız. Bu sistem içinde çalışmalarımız mevcuttur.

ZeyNa : Her şeyi yavaş yavaş oturtarak, sistematik bir şekilde ilerlemek istiyorsunuz anlaşılan. Güzel projeler geliyor diyebiliriz o halde Umarım ki başarılı olursunuz. Bu ortamda oldukça emek harcamışsınız, eski IRC/d ortamlarını da çok iyi biliyorsunuz. Eski IRC/d ortamları ve şu anki IRC/d ortamları arasında ne gibi fark var sizce?

Geveze Chat

AutoMatiC : Yani şöyle tarif etmek gerekirse; eskiden sohbet etmek selam, aleyküm selam, nerden kelimeleri bile çok özeldi. Şimdi ise bu işi gerçekten bilen ve bilmeyen herkes IRC/d sunucu sahipliği yapmakta.. Ayrıca önceden insanların emeklerine değer verilirdi şimdi ise emek veriyorsun ama karşılığında ise bir teşekkür bile alamıyorsunuz. Bizde bu sıradan suncular gibi olmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Ayrıca sizlerde biliyorsunuz ki artık Oper-Adminler büyük sunucularda ücretli yani ticari duruma gelmiş ve bundan dolayıda IRC/d dünyası çok gelişmemektedir. Şu anda biz ileride de ücretli Oper – Admin düşünmüyoruz ve insanların burası için vermiş oldukları emeklerinin karşılığı olarak bu yetkileri vermek istiyoruz.

ZeyNa : Evet bu konuda oldukça haklısınız . Emek vermek, emek vererek güzel yerlere gelmek gerçekten çok başka. Peki son olarak Ircrehberi.Net hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim? Forumdaki insanlara söylemek istedikleriniz neler?

AutoMatiC : Öncelikle IR ailesine ve Size çok teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için.. IR ailesinde öncelikls @oMeN ‘e çok teşekkür ederim kendi adıma ve sunucum adına.. Çok destek verdi bize sağolsun.. Sonrasında ise IR sorumlusu arkadaşlarda aramıza katılarak bize destek oldular. Büyük bir aile olma yolunda ilerliyoruz. İnşallah iki site içinde en iyisi ve en güzeli olur…

ZeyNa : Sizlerin desteği bizim için oldukça önemli. Biz de sizi aramızda görmekten çok mutluyuz. Umarım Trendsohbet.Com ailesi olarak her zaman aramızda olursunuz.
Çok keyif aldığım bir röportaj oldu. Bana ayırdığınız zaman ve samimi cevaplarınız için teşekkür ederim.

AutoMatiC : Bende çok keyif aldım. Teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim..

ZeyNa : Teşekkür ederiz, sevgiliyle kalın.

 

Geveze Sohbet


Sevgili Trendsohbet.Com yöneticilerinin ve kullanıcılarının @AutoMatiC ve Ircrehberi.Net hakkındaki düşünceleri ;

@ReisELLa : @AutoMatiC hayatımda tanıdığım harika nadir insanlardan bir tanesi sunucumuz için gerçekten de arka planda çok büyük emekler veriyoruz ve bu yönde Automatic in tavrı düşünceleri takdire şayan herşeye olumlu bakan bir yapısı var yıkıcı değil yapıcı bir özelliğe sahip. Ben onunla bu yolda yürümekten gerçekten çok mutluyum.
İrcrehberi ile aile gibi olduk yemek ve tuzu gibi baya kenetlendik hani bişey olunca koşa koşa değer verdiğiniz birine anlatmaya gidersiniz ya İrcrehberi de aynı öyle oldu bizim için. Forumcu kızlarım forumda destek olan arkadaşlarımıza da burdan çok teşekkür ediyorum çok büyük emek veriyorlar gerçekten neler yapabiliriz adına. İrrehberi Trendsohbet ailemizin bir parçası iyiki var.

@LazkopaT : Kendisi 40 yaşına gelmis
Hala chat chut işleri yapiyor.
Kendine gelsin artik
Kendisi benim can ciğer dostumdur. Benim adıma imza yetkisi vardır.

@N3FR3T : Nicki üstünde otomatik acayip sakin babacan sorun varken tmm hallederiz tmm olur abi hic mi bişeyde yok demez sevecen tipini bilmiyom hahaha adamsın özer usta.
IR icin de şunu diyim ayrı kalanlarlarin biten dostlukların yada kırılan yureklerin yeniden toplanma yeri

@Pia : @AutoMatiC abi canımdır. Çok sert gibi görünebilir ama kalbi yumuşacıktır.. Çok ama cok adaletlidir. Hic kimsenin emeğini göz ardı edemez. Bazen bana kızıyor ama adama da hak veriyorum. Basinin belasiyim napim:D AutoMatiC abiyi anlatacak daha cok kelime var da uzatmayayim cok tanımak isteyen veya onunla bu yolda yürümek isteyen gelip kendileri tanısın

Trend Sohbet


Ircrehberi ailesine gelirsekte ilk katıldığım zamanlarda bilmiyordum ne olduğunu daha sonra ise yavaş yavaş ZeyNa senin yardımların olmak uzere sonra @oMeN arkadaşımızın yardımıyla öğrendim az çok biseyler. Onlara burdan teşekkür ederim. Ircrehberi harika bir yer gerçekten gerek insanlari gerek paylaşımları hepsi birbirinden güzel ve orada herkes harikalar yaratıyor.

Ve tabi sunucumuz için de büyük bir yararı oldu. Yani kısacası ircrehberine girmezsem kendimi sanki bir şey unutmuşum gibi hissediyorum Oraya emek veren herkese başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Zurna Chat

@Phoenix : @AutoMatiC abiyi bayadir tanirim önceki sunucudan. Sesini duyurmaz anonssuz yapar yayinlari. Ağır başlı sakin bir adamdir kendisi öyle boş muhabbeti yoktur. Ona haksizlik yapildi önceki sunucuda o da kendi adaletini kurdu.
[İrcrehberi de eskiden pek anlamazdim Pia buranin forum konularını tek basina acardi yardimci olmak icin basladim ve gayet egleniyorum artik. orada forum oyunlari olsun oradan tanidigim insanlar olsun. Orasi da gayet eglenceli bir yer yani bence yeni dostlar edindik. Seviliyorsunuz hepiniz :*:*

@Verena : Ben @AutoMatiC abiden önce ReisELLa yı tanıdım . Hepsi can. AutoMatiC de çok karakterli bir insan. Kendisi efendi ve saygılı bir abi. Trendsohbete gelişim tamamen tesadüf oldu. Çok kısa sürece ailenin içinden biri oldum. Hepsi arkadaşım çok seviyorum hepsini, burası çok güzel bir yer bir Azeri olarak Türk kardeşlerimle çok güzel anlaştım. AutoMatiC iyi bir yönetici, sunucuyu güzel yönetiyor.

Mynet Sohbet

@UcuRuM : Sorunlarım, sıkıntılarım ve zorluklarım ile birlikte sana geldim ve seni beni uzaklaştırmadın; dahası tüm sorunlarımı birbiri ardına çözdün. Eğer kardeşim olsaydın, seni daha fazla sevemezdim. Neyse ki farklı ailelerde doğup birbirimizi bulduk ve sen benim kardeşim kadar yakın en yakın arkadaşım oldun. İyi ki varsın @AutoMatiC .

@DUHAN : @AutoMatiC tanidigim kaliteli insanlardan bir tanesi, TrendSohbetin bel kemigi 🙂
IRCRehberi.Net te yeni sayilirim, aktif olmaya daha yeni basladim. Ortami seviyorum , insanlarla bu platformda bir seyler paylasmak konusmak bana haz veriyor.

Zurna Sohbet

@Aze : Başka sunucu sahibi tanımadım ilk ve tek tanıdığım kişi AutoMatiC ama bence tam yerinde bi adam, yani ne fazlası ne eksiği. Resmiyetse var ciddiyetse var, yeri gelince şakalaşmada gülüp eğlenmede var. Kendisi için söyleceğim şey şu ki;emeklerinin karşılığını umarım görürsün, çünkü bana göre gayet adaletli ve ölçülü emek veriyorsun. Emeğine yüreğine sağlık

IR için fazla yeniyim, ama ben şahsen karşılığını gördüğüm bir platform olarak düşünüyorum. Gayet güzel sonuçlarla karşılaşıyoruz. Farklı bir sistem var ama insan ayırmadan, gayet herkese aynı durumları sunan bi sistem. Gayet başarılı ve güzel. Oradan tanıdığımız ve tanımaktan zevk aldığımız bi çok insan oldu. Umarım her zaman bu şekilde devam ederiz

AutoMatiC 1073
Cevap bırakın