Windows 10’u çökerten risk

Windows 10’u çökerten risk

Windows 10'u çökerten risk

Windows 10’u çökerten risk… Güvenlik araştırmacısı Jonas Lykkegaard, geçen hafta önemli bir emniyet açığına atıfta bulunmuş ve daha önce de, geçen yıl iki kez daha bu soruna uyarı çekmişti. Buna karşın, Windows 10’da yer alan NTFS emniyet açığı hala çözülmemiş durumda. Masum gibi görünen bir kısayol Windows 10 bilgisayarınıza zarar verebiliyor.

Bir klasördeki $i30 NTFS özniteliğine belirtilmiş bir yolla erişmeye çalışmayı taşıyan emniyet açığını tetiklemenin farklı alanlara yönlendirilmiş yolları bulunuyor. Bunlardan bir tanesine, amblem konumu C:\:$i30:$bitmap olarak ayarlanmış bir kısayol oluşturulması. Bleeping Computer’ın bulguları, kullanıcılar söz konusu dosyaya tıklamasa bile kısayolun güvenlik açığını tetiklediğini buldu. Windows Gezgini’nin arka planda amblem yoluna erişme girişimleri NTFS değişmez sürücüsünü bozmak için tatmin edici olabiliyor.

‘$İ30’ dizesine erişmenin NTFS sürücüsünü neden bozduğu bilinmiyor ve Lykkegaard, bu problemi anlamaya asistan olacak tescil defteri anahtarının çalışmadığını keşfetti. $İ30 dizesine erişildikten sonra, Windows 10 kullanıcıları bir kusur mesajı alıyor ve cihazlarını her tarafta başlatıp bozuk sürücüyü onarmalarını isteyen bir istek görüntüleniyor.

NTFS probleminin bir süredir bilinmesine rağmen, Microsoft’un ne zaman bir ayarlama  sağlayacağına dair hiçbir bilgi vermediği belirtiliyor. Bir şirket sözcüsü, rapor edilen emniyet sorunlarını araştırma konusundaki kararlılığını dile getirmekle yetindi. Windows 10’u çökerten risk

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 1516
Cevap bırakın