288 km tez denize dalan canlı

288 km tez denize dalan canlı

288 km tez denize dalan canlı

Eğer suya dalmak isterken yanlış bir hareket sonucunda karnınızın üstünde suya düştüyseniz, su yüzeyinin geriliminin ne kadar ciddi bir güce sahip olduğunun farkındasınızdır. Suya dalan hayvanlar, antre esnasında çok büyük basınçlarla karşılaşıyorlar ve bu dalışın arkasında bir hava boşluğu ve ardından da bu avarelik her yerde kapanırken sıçrama oluşuyor. Bu çarpma etkisi, suya girerken hidrodinamik bir şekil oluşturarak (yani dürüst bir şekilde dalarak) en üye indirilebiliyor ve bu tür karoser türleri, suya dalan balıklarda sıklıkla rastlanıyor.

Doğadaki ola ki de en etkin dalgıçlardan birinin sümsük kuşu olduğu söylenebilir. Bilimsel adıyla Morus bassanus, avlanırken az kalsın bir avcı uçağı gibi suya çarparak 11 metreye kadar dalabiliyor ve bu sırada saniyede 24 metre gibi muazzam hızlara ulaşabiliyorlar. Hem bu etkileyici dalışın ardından perdeli ayakları ve kanatlarını kullanarak daha fazla yüzebiliyorlar ve yakaladıkları balıkları yüzeye çekiyorlar.

Bu kocaman dalış sırasında kuşların uzun boyunlarını kırmalarını engelleyen şey ise, epeyce etkileyici fiziksel yapıları oluyor. Sümsük kuşları, doğadaki acayip bir noktayı dolduran, aşırı özelleşmiş boyunlara sahip ve çalışmalar, saniyede 80 metre hızına çıkana dek boyunlarının yara almayacağını gösteriyor.

PNAS üzerinde yayımlanan bir araştırma, bu nesil kuşların suya bu dek yüksek hızlarda daldıktan sonra nasıl hayatta kaldıklarını incelemek için dalma hidrodinamiklerini görmek adına “kurtarılmış” bir kuş başını kullandı. Yapılan çalışmalar, yaşayan kuşların dalma hızları ile birleştirildiğine bu zayıf ve narin cisim kısmını dengeleyebilen kafatası ve boyun kaslarına yönelik anatomik özellikler buldu.

Araştırmacıların yaptıkları deneylerin arkasından bulduklarına tarafından, kuşun kafatasının çevresindeki kasların kasılmasının ardından göğsünün suya değmesi ile biten sıkışma aşaması baştan başa boynunu koruması muhtemel oluyor. Araştırmacıların yaptıkları hesaplamalar ve tahminlere tarafından bir sümsük kuşunun yaralanması için saniyede 80 metre gibi bir hızla suya dalması gerekiyor. Daha basit anlaşılır bir ölçüte çevirirsek, bu sürat saatte 288 kilometre anlamına geliyor. Yani bu kuşların kendilerini yaralamak için oldukça seri bir dalış yapmaları gerekiyor. yine de bazılarının bu sırada yaralanması ya da ölmesi söz konusu olabiliyor. Ama reşitlik, bu dalışlardan yara bile almadan çıkabiliyor.

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 568
Cevap bırakın