Elon Musk’nın başarısının 6 sırrı

Elon Musk’nın başarısının 6 sırrı

Elon Musk'nın başarısının 6 sırrı

Tesla ve SpaceX girişimcisinin net serveti, elektrikli araba şirketinin hisse fiyatındaki artıştan sonradan 185 milyar doları aştı. Peki Elon Musk’ın başarısının sırrı nedir? Birkaç yıl önce Musk ile gerçekleştirilmiş bir röportajdan yapılan alıntılar, bu sırları altı başlık aşağıda topluyor. İşte BBC’nin haberine kadar Elon Musk’ın başarısının 6 sırrı

1. Her şey para değil

“Bu, Elon Musk’ın ticarete karşın tutumunun muhakkak merkezinde yer alıyor. Onunla 2014’te yapılan bir röportajda, ne kadar varlıklı olduğunu bilmediğini söylemişti. “Bir yerlerde bir yığın para stoklamış gibi değilim” diyordu, “Gerçekte yalnızca Tesla, SpaceX ve SolarCity’de kayıtlı sayıda oyum var ve zenginliğim bu oylar üzerinden piyasa göre belirleniyor.”

Elektrikli araba şirketi Tesla, özellikle iyi bir performans sergiledi. 700 milyar doların üzerine meydana çıkan sermaye payı değeri ile Ford, General Motors, BMW, Volkswagen ve Fiat Chrysler’ı satın alabilir ve gerçi geriye Ferrari satın olmak için parası kalabilir.

Ama bu yıl 50 yaşına girecek olan Musk varlıklı ölmeyi beklemiyor. Parasının çoğunun Mars’ta bir üs inşa etmek için harcanacağını düşündüğünü ve bu proje tüm servetini tüketirse şaşırmayacağını söyledi.

2. Tutkularınızın peşinden gidin

Mars üssü, Elon Musk’ın inandığı şeyi başarının anahtarı olarak kabul ettiğine dair bir anahtar sözcük. “Hayatı daha iyi ülkü getiren, heyecan verici yeni şeyler istiyorum” diyor. Örneğin SpaceX’i ele alalım. Bu şirketi kurmasının nedeninin ABD uzay programının daha gösterişli olmadığı için hayal kırıklığına uğraması olduğunu söylüyordu.

3. Büyük düşünmekten korkmayın

Elon Musk’ın işleriyle ilgili fiilen çarpıcı şeylerden biri, ne değin cüretkâr oldukları. Araba endüstrisinde köklü değişiklik yaratmak, Mars’ı kolonileştirmek, vakum tünellerinde süper hızlı trenler yapı etmek, yapay zekayı insan beynine entegre etmek ve güneş enerjisi ve pil endüstrilerini daha alçak üstteki etmek istiyor.

Cesursanız ve aslında çığır açan bir iyileştirme peşindeyseniz ve bu işe yaramazsa, şüphesiz kovulacağınızı söylüyor. Bu yüzden çoğu şirketin adamakıllı yenilerini hayal etmeye meydan okumak yerine mevcut ürünlerinde küçük iyileştirmeler yapmaya odaklandığını belirtiyor.

4. Risk almaya hazırlanmış olun

Bu zaten fazla açık. Oyunda varisi olmak için risk alacak cesarete sahip olmalısınız, fakat Elon Musk çoğundan daha pozitif risk aldı. 2002 yılına gelindiğinde, ilk iki girişimindeki, Zip2 adında bir internet şehir rehberi ve çevrimiçi ödeme şirketi PayPal’daki varlıklarını satmıştı. 30’larına yeni girmişti ve bankada neredeyse 200 milyon doları vardı. Planının servetinin yarısını işlere yatırıp diğer yarısını elinde tutmak olduğunu söylüyordu. Ama olaylar böyle gelişmedi. Kurduğu yeni şirketler her türlü sorunla karşısında karşıya kaldı. SpaceX’in ilk üç fırlatması başarısız olmuştu ve Tesla’nın her türden imal sorunları, tedarik zinciri ve tasarım sorunları vardı. peşinde finansal kriz dünyayı vurdu. Musk paralarını alıp işten çekilip firmaları değil etmeyi değil daha artı para gömerek, daha artı tehlike alarak işi büyütmeyi seçti. Ve başardı.

5. Eleştirileri görmezden gelin

Onu fiilen şok eden şey (2014’te buna çok üzüldüğü açıktı) birçok uzman ve yorumcunun yaşadığı travmalardan tutku almasıydı. Bu bizi Musk’ın iş başarısı konusundaki bir sonraki dersine getiriyor: Eleştirmenleri dinlemeyin. Niçin? Unutmayın, bu, başarıyı ne dek para kazandığına yok, çözdüğü kayda değer sorunlara tarafından değerlendiren bir adam. Bu, karar vermeyi çok daha basit ayla getiriyor çünkü doğrusu manâlı olduğuna inandığı şeye odaklanmaya devam edebiliyor.

6. Keyfini çıkarın

Bu rehberi takip edin ve biraz da şansla, olağanüstü derecede varlıklı ve ünlü olacaksınız. Sonra da kabuğunuzdan çıkmaya başlayabilirsiniz. Elon Musk bütün bir işkolik. Tesla Model 3’ün üretimini yolda yakalamak için haftalarca 120 saat çalışmakla övünüyor.

Fakat bununla birlikte hayattan haz alıyor gibi görünüyor.

Fikirleri, hakaret davaları ve sosyal medyadaki çılgın çıkışları ile dikkatleri üstüne topluyor.

Görüşlerini açıklamaktan da çekinmiyor. 2018’de, Tesla’yı bitmiş özel bir şirket haline getirmeyi planladığını yazar bir tweet attığında ABD maliye bakanlığı ile sorun yaşadı. Covid-19 salgını, Tesla’yı San Francisco Körfez Bölgesi fabrikasında üretimi durdurmaya zorladığında, koronavirüs kısıtlamalarına aleyhinde çıkan cephede yer aldı. Twitter’da virüs korkusunu “aptalca” olarak nitelendirdi ve evde kalma kısıtlamalarının “faşist” ve anayasal hakların ihlali olduğunu söyleyerek “zorla hapis” olarak nitelendirdi.

gerçi öngörülemeyen davranışları işlerini etkilemiş gibi görünmüyor ve girişimci her zamanki değin açgözlü

Eylül’de Tesla’nın üç sene içinde 25 bin dolara elektrikli araba üreteceğini açıkladı ve yakın bir zamanda şirketin ürettiği bütün araçların tamamen sürücüsüz olacağını söyledi.

2020’yi ise SpaceX’in uzay gemisi fırlatma denemesiyle kapattı ve bu teknolojiyle yakında Mars’a birincil insanların da gönderilebileceğini umduğunu söyledi.

Dev roket infilak edip düştüyse de Elon Musk denemeyi “büyüleyici bir galibiyet” diye selamladı”

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 555
Cevap bırakın