Mollaarap’ta çözüme içtenToprak kayması riski yaşanan bölge riskli alan ilân ediliyor

Mollaarap’ta çözüme içtenToprak kayması riski yaşanan bölge riskli alan ilân ediliyor

Mollaarap’ta çözüme içten Toprak kayması riski yaşanan bölge riskli alan ilân ediliyor

Yıldırım Belediyesi’nin 2021 yılı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan heyelânın ardındaki yaşanan süreç gündeme gelirken, Başkan Oktay Yılmaz, birincil günden beri vatandaşın yanında olduklarını belirterek, “Onlara taşınma, kira desteği sağladık. Fakat bu yalnızca bizim uhdemizde olan bir konu değil. Burayla ilgili zorunlu dosyayı hazırladık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da sunduk, riskli alan ilân edilmesini bekliyoruz” dedi.
Koronavirüs tedbirleri aşağıda toplanan meclisin başlangıç konuşmasını yapan Başkan Yılmaz, aralık ayı içinde belediyenin gerçekleştirdiği incelemeler hakkında meclis üyelerine veri verdi. 2023 yılının Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı olduğunu, Cumhuriyet’in ise bir istiklâl mücadelesi verilerek kurulduğunu gösteren Şimşek Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “İstiklâlin sözünü ve ruhunu temsil eden millî kahramanlarımızdan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklâl Marşı’mız ise 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Irk Meclisi göre kabul edilmişti. TBMM, 2021 yılını İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı olması münasebetiyle ‘İstiklal Marşı Yılı’ ilân etti. 2021 yılı Cumhuriyetin hangi koşullar aşağı, hangi fedakârlıklar üstüne kazanıldığını birlikte hatırlayacağımız, kahramanlarımızın hikâyelerinde medeniyetimizin değerlerini dile getireceğimiz bir yıl olacak” dedi.
Başkan Yılmaz’ın davetinin peşinde ise bütün meclis ayağa kalkarak her zaman birlikte İstiklâl Marşı’nı okudu.
2021 yılının bununla birlikte Sarıkamış Harekâtı’nın 106’ıncı sene dönümü olduğunu da hatırlatan Başkan Oktay Yılmaz, “Bizlerde Şimşek Belediyesi olarak bu anlamda 1522 Aralık 1914’te Sarıkamış Harekâtı’nda hayatını kaybeden 78 bin şehidi anmak ve Sarıkamış’ta halen vatani görevini sürdüren askerlere moral ve motivasyon desteği atamak nedeniyle ‘Bursa’dan Mehmetçiğe Vefa’ faaliyeti düzenledik. Destanın 106’ıncı yılında 106 hatim okuttuk, 106 mektubumuzu da burada yer alan Sarıkamış Derneği’ndeki arkadaşlarımızla Sarıkamış’a göndereceğiz, bu hatırayı da yad etmiş olacağız” diye konuştu.
Siyasî yok, teknik bir karar
öte taraftan, Başkan Yılmaz toplantıda muhalefetin tenkit ve sorularını da cevapladı. Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan heyelân arkasından bölgenin bir vâkıfa tahsisi ile ilgili iddialar üstüne Başkan Yılmaz şunları söyledi:
“Bizim böyle bir niyetimizin olmadığını, böyle bir gündemin olmadığını her zaman söyledik. Biz göreve geldiğimizin ilk günlerde Mollaarap Mahallesi’ndeki 2. etapta bir bıkkınlık yaşamıştık. Biz o süreçten beri vatandaşımızın yanındayız. Onlara taşınma desteği sağladık, kira desteği sağladık, diğer sıkıntıları oldu yanlarında olduk. Lakin bu süreç sadece bizim uhdemizde olan bir konu yok. Bu sürecin AFAD tarafı var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafı var, Büyükşehir tarafı var. Bütün bu taraflarla birlikte karar belirlemek gerekiyor. Bu karar yalnızca bizim vereceğimiz bir karar değil. Bunu da defalarca belirttik ve tüm paydaşlarla beraber bu sürece eğildik. Bu sürecin de takipçisi yine doğal olarak biziz. şu anda şöyle bir karar devretmek içten değildir; ‘Buraya ev yapalım’, ‘Buraya ev yapmayalım.’ Bu karar siyasi bir karar yok, bu karar teknik bir karardır. Çünkü vereceğimiz bu karar yalnızca o bölgeyi yok o bölgenin altındaki mahalleyi de ilgilendiriyor, üstteki mahalleyi de ilgilendiriyor. Burada oluşacak bir facia yalnızca orayı yok sağını, solunu, altını, üstünü her tarafı etkileyecek. Buna işin uzmanları cevap versin diye bekliyoruz ve bu süreci takip ediyoruz. Evet işlem uzamış olabilir lakin salgın sürecinde bu işlerin çok yavaş yürüdüğünü de dikkate alalım. Bu noktada biz yine konunun takipçisiyiz, AFAD da takip ediyor. Biz hemen burada periyodik ölçümler yapıyoruz. Az da olsa bir hareketliliğin devam ettiğini de görüyoruz. Burayla ilgili zorunlu dosyayı hazırladık, Bakanlığa da sunduk, tehlikeli bölge bildiri edilmesini bekliyoruz. Fakat bu süreçte evini satmak isteyen vatandaşlarımıza da imkân aşina. Bu da bir imkândır. Kimseyi zorlamıyoruz. hemen alanın yüzde 30’unda oturan vatandaşlarımızla, hemşehrilerimizle anlaşarak satın alma işlemi gerçekleştirdik. Bunu belediyemizin bütçesinden yaptık. Bu süreçte farklı alternatiflere yönelmek isteyen hemşehrilerimize imkân bilinen. Ve dedik oysa; ‘Satın aldığımız yerlere konut vs. yapmayacağız.’ Bunu diğer bir tarafa çekmeye gerek yok.”

Anadolu Ajansı, DHA, İHA göre geçilen tüm Bursa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bursa Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 553
Cevap bırakın