Şaşılacak cinsiyet değişikliği

Şaşılacak cinsiyet değişikliği

Şaşılacak cinsiyet değişikliği

Melbourne Akvaryumu’nda bir zamanlar bir erkek ve iki kadınsı Boyd’s orman ejderhası (Lophosaurus boydii) bulunuyordu. Erkek ejderhanın ölümünden kısa bir süre sonra, bakıcıları dişilerden birinde sıra dışı değişimler gözlemledi. Dikkatle yapılan gözlemlerden sonradan bu dişinin cinsiyet değiştirdiği görüldü ve bu, erişkin sürüngenlerde daha önce görülmemiş bir olay.

Boyd’s orman ejderhaları, Queensland’in kuzeyindeki yağmur ormanlarında yaşayan minik ağaç kertenkeleleri olarak tanımlanabilir. Cinsiyet değiştiren ejderha daha önce erkek ile çiftleşmiş ve yumurta bırakmıştı, yani cinsiyetinden kesin olmama yoktu. Oysa bundan böyle yumurta üretmeyi bırakmış ve en ince ayrıntısına kadar erkek karakterine bürünmüş durumda (organları ile beraber).

SEA LIFE aquarium

Bakıcı Tom Fair‘in söylediğine tarafından dişiler senelerdir dinç bir rekabete sahipti ve biri açık bir şekilde daha üstündü: “Bizim için değişikliğe sinyâl eden ilk şey, ikisinin anlaşmaya başlaması, tankın iki farklı ucunda durarak birbirlerine bakmaktansa benzer dalda oturmaları oldu.”

Bu, erkeğin ölümünden ya da aynı zamanda yapılan yeni ortama geçişten kaynaklı olabilirdi. Fakat bakıcılar sonra hakim ejderhanın her tarafta büyümeye başladığını gördüler. Daha önce yaklaşık 100 gram ağırlığına ulaşmış olan dişi, türü için tipik boyutlardaydı. Ayrıca başının üzerindeki ibik de kalınlaşmaya başladı ve bu kalınlık, bu hayvan türü için cinsiyetler arasındaki görülebilir en manâlı farkı temsilcilik ediyor.

Bu işlem yavaş gerçekleşti oysa adsız ejderha bundan böyle tipik bir erkek ağırlığı olan 160 grama ulaşmış durumda. Fair’in yaptığı açıklamaya kadar bir ultrason incelemesi yapılarak üreme organları teftiş edildi ve ejderhanın yeni cinsiyeti adamakıllı doğrulandı.

Fair, “bunun Boyd’s orman ejderhaları için bir birincil olduğunu düşünüyorduk. genel olarak sürüngenler için ilk olmasını beklemiyorduk” diyor. Fair’in belirttiğine kadar daha önce bir takım sakallı ejderhaların yumurtada cinsiyet değiştirildiği gözlemlenmiş olsa da, erişkin bir sürüngende şimdiye dek bu cins bir değişim gözlemlenmiş yok.

Akvaryum, ejderhanın sıra dışı genetiğe sahip olup olmadığını inceleyecek kaynağa sahip yok ve bunun adi bir tepki mi olduğunu yahut özel bir şart mu olduğunu belirleyemiyor.

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 545
Cevap bırakın