Tavuğu “döverseniz” ne olur?

Tavuğu “döverseniz” ne olur?

Tavuğu

Reddit’te bir zaman önce birisi bir soru sormuştu: “Eğer kinetik enerji termal enerjiye dönüştürülürse, onu pişirmek için bir tavuğa ne dek tokat atmam gerekir?” Fiilen ilk bakışta aptalca gibi görünse de, bu sorunun aynı zamanda internetin duyduğu en acayip sorulardan birinin bu olduğu belirlenmiş. Bir fizik yüksek lisans öğrencisi olan Parker Ormonde de üşenmeden bu sorunun cevabını aradı ve sonucu Facebook’ta duyurdu.

Facebook’ta “Fizikçi bir arkadaşınız olarak, bunu birkaç varsayımla hesaplamaya karar verdim. Kinetik enerji ile termal enerji arasındaki mutasyon 1 / 2mv2 = mcT formülü ile hesaplanıyor.  Sıradan insan eli takriben 4 kg ağırlığındadır, sıradan tokat 11 m/s hıza, ortalama bir tavuk eti 1 kg ağırlığa ve 2720 J/kg özgül ısı kapasitesine sahiptir. Tavuğu pişmiş olarak kabul etmemiz için tavuğun 205 dereceye ulaşması gerekir. Açılış ısımızı da 0 derece olarak kabul edelim” diyen Ormonde, sonucu şöyle açıklıyor: “Bir tavuğu tek bir tokatta pişirmek için, 1665,65 m/s hızla tokatlamanız gerekeceği sonucuna vardım. Sıradan 1 tokat 0,0089 santigrat derece sıcaklık artışına neden oluyor. Yani, bir tavuğu pişirmek için sıradan 23.034 tokat atmanız zorunlu.”

Kısacası teoride pişirmenin muhtemel olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Lakin pratik olarak, bir tavuğa bu dek fazla tokat atmayı becermeniz birazcık kuvvet. Bir De, tavuğun bu değin darbe sonrasında, daha pişemeden darmadağın olacağı gerçeği de var.

Dediğimiz gibi, bu konu internette reel bir eğilim haline gelmiş durumda. Parker Ormonde de bunu deneyen tek kişi değil. Test amacıyla bir makine kuranlar bile var. Tavuğu tokatlayarak pişirme hakkında acayip bir video izlemek istiyorsanız, aşağıdaki YouTube videosuna göz atabilirsiniz:

 

How Many Slaps does it Take to Cook a Chicken?How Many Slaps does it Take to Cook a Chicken?How many slaps does it take to cook a chicken? I built a chicken slapper robot to find out. Man has pondered this question for ages, or at least for the past couple years. Ever since someone asked this question on reddit, numerous youtube channels have sought the answer, including the likes of Unus Annus, MrBro, and the OG chicken slapper Jake Sing. After two years without a satisfying answer, I decided to finish this thing once and for all. Enjoy. Thanks for watching! Got questions? Leave ’em in the comments, I really do read them all! Join our crack team of engineers on Discord! If you want to help support these videos, please consider pledging a couple bucks on patreon: Special thanks to my biggest patreon supporters: Zac Zabel Sandra Hurlbert Music from Epidemic Sound #realitycheck #science #theydidthemath

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 591
Cevap bırakın