Uzay ne dek karanlık?

Uzay ne dek karanlık?

Uzay ne dek karanlık? Uzay ne dek karanlık? NASA’nın New Horizons uzay sondası artık Güneş’ten milyarlarca kilometre uzak. Plüton ve Kuiper Kuşağı Nesnesi Arrokoth’u geçerek Güneş Sistemi’nin dış sınırlarına ulaştı. Bu konum, ona acayip bir soruyu yanıtlamak için benzersiz bir fırsat verdi: Uzay ne kadar karanlık? Görülen o ancak, uzay daha önce düşünüldüğünden daha koyu.

Her şeyden önce Olbers paradoksunu ele alalım. Kâinat neden karanlık? baştan ölümsüz sayıda yıldızlar ve galaksiler var! Aydınlık olması gerekmez mi? Hayır, çünkü kâinat genişliyor ve ışık hızı sınırlı, bu yüzden cihan büyüdükçe uzakta nesnelerden gelen ışık görebildiğimiz alanın ötesine uzanıyor. Ama dobra dobra göremediğimiz şeylerin bile bir etkisi var ve işte burada New Horizons’ın araştırması devreye giriyor. Milyarlarca galaksinin ışığını görebiliyoruz. Geri kalanların ışığı, varlıklarına işaret eden bir tür genel kuvvetsiz parıltı olmalı. Bu parıltının daha kuvvetsiz olduğu ortaya çıktı, bu da görünür evrende beklenenden daha eksik galaksi olduğunu düşündürüyor.

Hubble Uzay Teleskobunu kullanan astronomlar daha önce yörüngedeki gözlemevinin evrendeki bütün galaksilerin yalnızca yüzde 10’unu görebildiğini ve toplam galaksi sayısını yaklaşık 2 trilyon olduğunu varsayım etmişlerdi. New Horizons’tan gelen bilgilere göre bu sayı bundan böyle 1,8 trilyon civarına düştü. Ekip, Hubble’ın evrendeki tüm galaksilerin yaklaşık yarısını görebildiğini düşünüyor.

New Horizons, Güneş’ten 7,4 milyar kilometre uzak. Güneş ışığının iç güneş sisteminde oldukça çok yer alan toz parçacıklarına yansıyan Zodyak Işığının parıltısından etkilenmiyor. New Horizons’un baktığı uzay, Hubble Uzay Teleskobu ile erişilebilen en karanlık uzaydan 10 kat daha karanlık.

sizlere www.trendsohbet.com farkıyla sunulmuştur.

Geveze Sohbet Trend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

AutoMatiC 1084
Cevap bırakın